ile Zeytinyağlı Yaprak Sarma Tarifi
 


Adım 1
Zeytinyağını ActiCook'a koyun. Soğanı ilave edip kapağı açık olarak pembeleşinceye kadar kavurun. Pirinç ve kuş üzümünü ekleyip karıştırarak kavurmaya devam edin. 3-4 dakika sonra kalan tüm harç malzemesini ilave edin. ActiCook'un kapağını kapatın (program seçmeden) ve harcı kısık ateşte 5 dakika pişirin. Piştikten sonra harcın üzerine limon suyunu ilave edin. Üzerine bir bez yerleştirin ve suyunu çekmesi için 5-6 dakika dinlendirin. Soğuduktan sonra dolma harcını yapraklara sarın.

Adım 2
ActiCook'un dip kısmına artan yapraklardan yerleştirin; üzerine sardığınız dolmaları sıkı sıkı dizin. Üzerine su, limon suyu, zeytinyağı, şeker ve tuz ilave edin. ActiCook'un kapağını kapatın. 1. programı seçin ve 5 dakikaya ayarlayın.

Adım 3
Akıllı kontrol saatinin sinyali pişirmenin başladığını belirtir, bu sinyalle birlikte ısı kaynağını yaklaşık üçte birine kadar düşürün. Pişirme işleminin sonunda pozisyonunu seçin ve buhar çıkışı tamamlanınca ActiCook'un kapağını açın. Dolmaları bir tabağa aktarın, dibindeki sostan üzerine gezdirin ve oda sıcaklığında servis yapın.

 


Dolma harcı için
1 eko-doz su (250 ml.)
 225 gr. baldo pirinç
(yıkanmış, süzülmüş)
4 adet orta boy kuru soğan
(küp şeklinde doğranmış)
60 gr. dolmalık fıstık
65 gr. kuş üzümü
5 yemek kaşığı zeytinyağı
25 gr. şeker
Taze nane veya kuru nane
5 gr. toz tarçın
Tuz, karabiber
1/2 adet limonun suyu

Dolmaları sarmak için

50-60 adet asma yaprağı
1 adet limonu suyu
4 yemek kaşığı zeytinyağı
10 gr. şeker
1 eko-doz su (250 ml.)